Együttműködési megállapodást írt alá a II. Kerületi Önkormányzat a Magyar Életmód Orvostani Társasággal a Mozgás Receptre programhoz való csatlakozásról.
Háziorvosi ajánlásra bárki csatlakozhat a kezdeményezéshez, és érezheti, sőt élvezheti az aktív élet jótékony hatásait.
A mozgás gyógyít, mert szabályozza a vérnyomást, javítja a vérzsírértéket, az alvás minőségét és az inzulinérzékenységet, valamint csökkenti a testsúlyt, a demencia kialakulásának kockázatát és a szorongást, miközben növeli a stressztűrőképességet. Mindez összességében számos daganatos megbetegedés megelőzését is segíti. Orvosi szempontból talán így lehet a legtömörebben összefoglalni, miért is jött létre a Mozgás Receptre elnevezésű program, amelyhez most a II. Kerületi Önkormányzat is csatlakozott. A rendszeres testmozgásra való felhívás mindenkinek szól, de különösen fontos az idősebbek esetében. A Mozgás Receptre program egészségszakmai hátterét a Magyar Életmód Orvostani Társaság adja, melynek elnöke, dr. Babai László június 18-án az önkormányzat Mechwart ligeti épületében tartott szakmai tanácskozáson elmondta, hogy a kutatások szerint a jó egészségi állapot fenntartásához minden felnőttnek legalább heti 150 perc közepes intenzitású fizikai aktivitásra van szüksége.
„Nem mindegy, mikor és főleg hogyan érkezünk el a nyugdíjas éveinkhez – mondta Őrsi Gergely a tanácskozást megnyitó beszédében. – Aktív kerület vagyunk, aktív idős korosztállyal: nyitottak vagyunk minden olyan programra, amely az egészségmegőrzést és a közösségépítést szolgálja.”
Az önkormányzaton és a tudományos társaságon kívül harmadik tagként egy civil szervezet, a Nyugdíjasklubok és Idősek „Életet az éveknek” Országos Szövetsége írta alá az együttműködési megállapodást, amely az idősödő és idős kerületi polgárok életminőségének javítását, valamint az aktív egészségben eltöltött évek számának növelését szolgálja. Egyszóval mindannyiunk jólétét. A szervezet elnöke, dr. Hegyesiné Orsós Éva ismertette azt a több évtizedes munkát, amelyet az idősebb korosztály jobb életminőségének megőrzése érdekében végeztek. „Kezdetben még elküldtek minket, mondván, hogy nem egy gazdasági szempontból releváns célcsoportot képviselünk, ma viszont sorban állnak nálunk a vállalkozók is, hogy megkapják az idősbarát minősítést. Éves szinten húszezer ember fordul meg az általunk szervezett programokon.” Hiszen az orvosi indokokon túl igaz, hogy a mozgás örömforrás, különösen akkor, ha közösségben történik.
Dr. Jákó Kinga, a Kapás utcai egészségügyi szolgálat prevenciós igazgatója előadásában azt ismertette, hogy a rendszeres szűrőnapokon túl a kerületben már most is vannak életmód-változtatást segítő, orvosi felügyelet mellett végezhető sportfoglalkozások. A tanácskozáson részt vettek az Idősügyi Tanács tagjai és Fodor Fanni önkormányzati képviselő is. A Mozgás Receptre program az önkormányzaton keresztül, háziorvosok közreműködésével különböző mozgáshelyszíneken és sportklubokban valósul meg.